Hamidiye Kışlası Restorasyon Sözleşmesi İmzalandı

Şırnak'ın Cizre İlçe Kaymakamlığı'nın "Şehri Nuh Diriliyor Projesi” kapsamında 163 yıl boyunca askeri kışla olarak kullanılan Hamidiye Kışlası'nın restorasyon sözleşmesi imzalandı.

Cizre Kaymakamlığı'nın Şehri Nuh Diriliyor Projesi kapsamında Cizre Kalesi'nde başlatmış olduğu restorasyon çalışmalarında kale içinde bulunan ikinci binanın restorasyon çalışmaları için yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. Hamidiye Kışlası önünde düzenlenen imza töreninde Kaymakam Şenol Koca ile yüklenici müteahhit firma yetkilisi Hüseyin Kızılay arasında imzalandı. Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Kaymakam Şenol Koca, "İlçemizdeki mevcut tarihi yapı ve surların eski tarihi ile buluşması için başlattığımız 'Şehri Nuh Diriliyor' projesi kapsamında Cizre Kalesi içinde bulunan ikinci binanın restorasyon çalışmalarına bu hafta içinde başlıyoruz. Yine kale içinde bulunan Mir'in Suru için bu ayın sonunda ihalenin yapılacağı ve buna paralel projeler peyder pey gelecek" dedi.

2014 yılında Cizre Kalesi'nin tamamını restore etmeye başlayacaklarını ifade eden Koca, ilçedeki tarihi mekanların ve surların gün yüzüne çıkartılması için çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini belirtti. 7 Mayıs 2013 tarihinde Cizre Özel İdaresi'nde yapılan ve dört firmanın teklif sunduğu açık ihaleye en uygun teklifi sunan Şener Mimar İnşaat Limited Şirketi'nin teklifi komisyon tarafından uygun görülerek onaylandı.

800 bin liraya mal olacak restorasyon çalışmalarının 7 ayda tamamlanacağı belirtildi

Copyright ©2013 Mostar Mimarlık